Izbeljivanje zuba

U ovom tekstu, saznaćete kada je pravo vreme za izbeljivanje, šta treba uraditi pre same procedure, sam postupak izbeljivanja zuba i kako se negovati zube nakon izbeljivanja.

Na ovoj stranici ćete saznati

Kada je vreme za izbeljivanje zuba?

Ako ste zabrinuti zbog izgleda svojih zuba i želite ih učiniti blistavim, ovo može biti pravi trenutak za početak. Međutim, pre nego što se odlučite za ovu proceduru, trebalo bi da se posavetujete sa stomatologom kako biste bili sigurni da su vaši zubi zdravi i da nema prisustva karijesa ili drugih problema u usnoj duplji. Uz to, trudnice, deca i osobe sa osetljivim zubima, karijesom ili gingivitisom trebalo bi da izbegavaju izbeljivanje zuba.

Ako primetite da su vaši zubi postali tamniji, žutiji ili mrljavi tokom vremena, izbeljivanje zuba može vam pomoći da vratite njihovu prirodnu belinu.

Ako imate poseban događaj poput venčanja, rođendana ili važnog sastanka, želite imati samopouzdan i blistav osmeh. Izbeljivanje zuba može vam pomoći da postignete željeni estetski rezultat.

Pušenje i konzumacija tamnih namirnica i pića poput kafe, crnog vina, čaja i sokova mogu dovesti do promene boje zuba. Ako želite smanjiti ove promene boje i poboljšati izgled zuba, izbeljivanje zuba može biti dobar izbor.

Ako vam boja zuba uzrokuje nedostatak samopouzdanja ili vam smeta u svakodnevnom životu, izbeljivanje zuba može vam pomoći da povratite samopouzdanje i osećaj zadovoljstva svojim osmehom.

Postupak izbeljivanja zuba

Zaštita

Pre izbeljivanja zuba, stomatolog će zaštititi desni kako bi se sprečilo oštećenje samih desni. Takođe, postavlja se specijalni štitnik koji će zaštititi usne i obraze pacijenta od izbeljivača.

Nanošenje izbeljivača

Stomatolog će naneti izbeljivač na zube. Izbeljivač se obično sastoji od vodonik peroksida ili karbamid peroksida.

Uklanjanje izbeljivača

Nakon prvih 15 minuta, stomatolog će ukloniti izbeljivač I potom naneti novi sloj. Postupak se obično ponavlja do 3x puta, posle čega se vide rezultati.

Šta treba uraditi pre izbeljivanja zuba?

Pre nego što se odlučite za ovaj postupak, važno je da se pripremite na odgovarajući način. Evo nekih koraka koje treba preduzeti pre izbeljivanja zuba:

Pre nego što se odlučite za izbeljivanje zuba, važno je da posetite stomatologa i obavite pregled zuba. Stomatolog će proveriti zdravlje vaših zuba i desni i utvrditi da li postoji bilo kakav problem koji bi mogao da utiče na izbeljivanje zuba. Ako imate karijes ili drugi problem sa zubima, stomatolog će vam preporučiti da rešite te probleme pre nego što izbelite zube.

Stomatolog će, u skladu sa stanjem vaših zuba, najpre sprovesti skidanje kamenca i profesionalno poliranje zuba kako bi površine zuba bile spremne za proceduru izbeljivanja.

Šta nakon izbeljivanja zuba?

Nakon izbeljivanja zuba važno je preduzeti odgovarajuće korake kako biste očuvali rezultate i održali svoj osmeh zdravim i lepim. Evo nekoliko saveta o tome šta možete uraditi nakon izbeljivanja zuba:

Redovno pranje zuba, upotreba konca za zube i ispiranje usta posle svakog obroka su ključni koraci za očuvanje beline vaših zuba. Izbeljivanje zuba može povećati osetljivost zuba, pa je takođe važno koristiti pastu za zube koja je namenjena osetljivim zubima kako biste smanjili nelagodnost.

Nakon izbeljivanja zuba, neke namirnice i pića mogu izazvati ponovno tamnjenje zuba. Kafa, crno vino, gazirana pića, sokovi od bobica i tamno voće su neki od glavnih krivaca. Pokušajte da ih konzumirate umereno ili da ih izbegavate kako biste održali dugotrajnije rezultate izbeljivanja.

Pušenje i žvakanje duvana nisu samo štetni po zdravlje, već takođe mogu prouzrokovati tamnjenje zuba. Nakon izbeljivanja, izbegavajte ovu štetnu naviku kako biste zadržali belinu zuba i smanjili rizik od drugih oralnih problema.

Redovne posete stomatologu su ključne za održavanje zdravlja zuba i praćenje rezultata izbeljivanja.

Da li izbeljivanje zuba može biti štetno?

Najčešća neželjena posledica izbeljivanja zuba je privremena osetljivost zuba na hladno, toplo i slatko nakon tretmana. Ovo se obično javlja u roku od nekoliko dana nakon tretmana i prolazi samostalno. Međutim, ukoliko je osetljivost intenzivna ili traje duže vreme, potrebno je konsultovati stomatologa.

Druga moguća posledica izbeljivanja zuba je iritacija desni usled kontakta sa izbeljivačkim rastvorom. U tom slučaju, desni mogu postati crvene, bolne i osetljive, a mogu se pojaviti i male ranice na sluzokoži. Ova reakcija obično nestaje nakon nekoliko dana, ali ukoliko se pogorša ili se ne povlači, neophodno je posetiti stomatologa.

Takođe, treba napomenuti da izbeljivanje zuba ne sme da se sprovodi na zubima koji su oštećeni, karijesom zahvaćeni ili imaju druge probleme. U takvim slučajevima, izbeljivanje zuba može pogoršati situaciju i dovesti do trajnog oštećenja zuba.

Konačno, važno je napomenuti da se ne preporučuje preterano izbeljivanje zuba. Prečesto izlaganje zuba izbeljivačkim sredstvima može dovesti do oštećenja zubne gleđi i trajnog oslabljenja zuba. Stoga se preporučuje da se izbeljivanje zuba obavlja pod nadzorom stomatologa, a da se ne preteruje sa brojem tretmana.

Izbeljivanje zuba kod kuće

Izbeljivanje zuba kod kuće, bez nadzora stomatologa, može biti rizično i nije uvek bezbedna opcija. Iako postoje različiti proizvodi dostupni na tržištu za samostalno izbeljivanje zuba kod kuće, preporučuje se da se pre bilo kakvog tretmana konsultujete sa stomatologom.

Najčešća sredstva koja se koriste za izbeljivanje zuba kod kuće su gelovi, trake, paste ili gotovi setovi koji sadrže određenu koncentraciju izbeljivača poput vodonik peroksida ili karbamid peroksida. Ova sredstva mogu biti efikasna u uklanjanju površinskih mrlja i poboljšanju boje zuba.

Međutim, postoji nekoliko potencijalnih opasnosti kada je izbeljivanje zuba kod kuće bez nadzora stomatologa. Prekomerna upotreba ili nepropisno korišćenje izbeljivača može dovesti do osetljivosti zuba, iritacije desni ili čak oštećenja gleđi. Takođe, nepravilna upotreba ili preterano izbeljivanje može dovesti do nejednolikog izbeljivanja zuba ili neprirodnog izgleda.

Stomatolog je stručnjak koji će proceniti vaše oralno zdravlje i identifikovati odgovarajuću metodu izbeljivanja zuba za vas. On će uzeti u obzir vašu dentalnu istoriju, stanje zuba, eventualne stomatološke probleme i pružiti personalizovane preporuke. Konsultacija sa stomatologom pre izbeljivanja zuba kod kuće je važna kako biste osigurali da je tretman siguran i efikasan za vaše specifične potrebe.

Zakažite konsultacije

Pon - Pet

09:00 - 14:00

Pon - Pet

16:00 - 20:00

Vikend

Dostupni smo za
hitne slučajeve

Zakažite svoju posetu stomatologu.

Naš tim posvećenih stomatologa stoji vam na raspolaganju da obezbedi vrhunsku oralnu negu i osmeh koji će vas oduševiti. Popunite formu i rezervišite svoj termin!

*Molimo vas da obavezno unesete svoj broj telefona u formi kako bismo mogli da vas kontaktiramo i potvrdimo vaš zakazani termin.