Vađenje umnjaka

Umnjaci su zadnji zubi na svakoj strani vilice i najčešće se pojavljuju u dobi između 17 i 25 godina. Međutim, neki ljudi ne dobiju umnjake, a drugi mogu imati više od četiri umnjaka. Umnjaci se obično vade zbog različitih razloga, uključujući nedostatak prostora u ustima, pojavu karijesa ili infekcija, bolove u zubima, ili kao priprema za ortodontske tretmane.

Na ovoj stranici ćete saznati

Kada se vade umnjaci?

Umnjaci se obično vade kada nema dovoljno prostora za njihov normalan rast i nicianje, što može uzrokovati probleme sa susednim zubima I desnima. Takođe, umnjaci se vade ako su inficirani, ili ako postoji „džep„ iza samog umanjaka I mogućnost da dođe do otoka. U nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti vađenje umnjaka kao pripremu za ortodontske tretmane.

Kako izgleda procedura vađenja umnjaka?

Vadjenje umnjaka nije bolno zbog primene lokalnog anestetika koji negira osećaj bola. Međutim, nakon postupka može se osetiti nelagoda I oticanje. Propisani lekovi protiv bolova pomažu ublažavanju nelagode. Važno je slediti uputstva stomatologa i redovno obavljati postoperativnu negu kako bi se olakšao i ubrzao oporavak.

Česta Pitanja

Vadjenje umnjaka nije bolno zbog primene lokalnog anestetika koji negira osećaj bola. Međutim, nakon postupka može se osetiti nelagoda i blago oticanje. Propisani lekovi protiv bolova pomažu ublažavanju nelagode. Važno je slediti uputstva stomatologa i redovno obavljati postoperativnu negu kako bi se olakšao i ubrzao oporavak.

Pre nego što se odlučite za vađenje umnjaka, važno je da obavestite stomatologa o svim lekovima koje uzimate, kao i o bilo kakvim zdravstvenim stanjima ili alergijama koje imate.

Oporavak nakon vađenja umnjaka obično traje nekoliko dana do nedelju dana, u zavisnosti od složenosti postupka i individualnih faktora. U prvih nekoliko dana može se očekivati oticanje, bol i nelagoda, koji se ublažuju primenom analgetika (lekova protiv bolova).

Nakon vađenja umnjaka, tokom prva dva dana se savetuje konzumacija mekše hrane. Bilo šta što se konzumira od hrane i pića, mora biti prohlađeno ili na sobnoj temperaturi. Izbegavati gazirana pića kao i hranu sa semenkama. Takođe, konzumiranje cigareta nije poželjno zbog pravilnog zarastanja rane.

Nakon vađenja umnjaka, treba se javiti stomatologu ako primetite neobično jaku ili produženu bol, obilno krvarenje koje ne prestaje, znakove infekcije (crvenilo, otok, gnoj) ili ako se javljaju problemi poput visoke temperature, teškoća pri otvaranju usta ili gutanju. Takođe, ako imate bilo kakve sumnje ili brige u vezi s postoperativnim oporavkom, preporučljivo je kontaktirati stomatologa radi procene i saveta.

Zakažite konsultacije

Pon - Pet

09:00 - 14:00

Pon - Pet

16:00 - 20:00

Vikend

Dostupni smo za
hitne slučajeve

Zakažite svoju posetu stomatologu.

Naš tim posvećenih stomatologa stoji vam na raspolaganju da obezbedi vrhunsku oralnu negu i osmeh koji će vas oduševiti. Popunite formu i rezervišite svoj termin!

*Molimo vas da obavezno unesete svoj broj telefona u formi kako bismo mogli da vas kontaktiramo i potvrdimo vaš zakazani termin.