Vađenje živca iz zuba, poznato i kao endodontski tretman, je postupak koji se obavlja kada je živac zuba oštećen ili zaražen. Ovaj tretman se obično izvodi kako bi se sprečilo dalje oštećenje zuba i bolne infekcije. U ovom tekstu ćemo objasniti više o samom postupku i situacijama kada je potrebno izvršiti endodontski tretman.
Živac u zubu je važan za snabdevanje krvlju i hranjivim materijama koje održavaju zub zdravim. Međutim, kada karijes, traume ili drugi faktori oštete zub, može doći do upale ili infekcije živca, što može izazvati veliku bol. Osim bola, mogu se javiti i drugi simptomi, poput osetljivosti na zagrižaj i hladnoću, otoka iznad zuba ili pojava gnoja.
U takvim slučajevima, vađenje živca iz zuba je neophodno kako bi se sprečilo dalje oštećenje zuba i infekcija koja može dovesti do gubitka zuba. Endodontski tretman se izvodi kako bi se uklonili oštećeni ili zaraženi delovi zuba, a zatim se šupljina u zubu puni posebnim materijalom kako bi se sprečila nova infekcija.
Nakon pregleda i dijagnostike, stomatolog će odlučiti da li je vađenje živca potrebno ili ne. Ukoliko je potrebno, pacijentu će biti objašnjena procedura i pripremljen za tretman.
Lokalna anestezija
Pre početka postupka, stomatolog će primeniti lokalnu anesteziju kako bi obezbedio bezbolnost tokom celog procesa. Anestezija će se dati u području oko zuba koji će se tretirati kako bi se omogućila udobnost pacijenta.
Pristup zubnom kanalu
Nakon što je područje anestezirano, zatim će se napraviti otvor na površini zuba kako bi se pristupilo zubnom kanalu.
Uklanjanje živca i inficiranog tkiva
Nakon pristupa zubnom kanalu, stomatolog će pažljivo ukloniti pulpu (živac) iz zuba pomoću posebnih instrumenata. Takođe će se ukloniti svako inficirano tkivo kako bi se osigurala potpuna dezinfekcija kanala.
Punjenje i zatvaranje kanala
Nakon uklanjanja živca i čišćenja kanala, stomatolog će kanal ispunjavati specijalnim materijalom za punjenje. Ovaj materijal će se pažljivo smestiti u kanal kako bi se sprečio prodor bakterija i infekcija.
Kada se vrši vađenje živca iz zuba, pacijent dobija lokalnu anesteziju kako bi se negirao osećaj bola oko zuba, čitav postupak prolazi bezbolno.
Preporučuje se uzimanje analgetika, ukoliko postoji potreba za to. To može pomoći u smanjenju bola i nelagodnosti pre ili posle intervencije.
Preporučuje se razgovor sa stomatologom o bilo kojim brigama koje imate u vezi sa bolom tokom vadjenja živca iz zuba. Oni će moći da objasne postupak i šta se može očekivati.
Bol i nelagodnost: Nakon postupka može se osećati privremena bol ili nelagodnost u području tretiranog zuba. To je normalna reakcija tela na postupak i obično se smiruje tokom vremena. Uzimanje propisanih analgetika može pomoći u ublažavanju nelagodnosti.
Iako je cilj vađenja živca izlečiti zub, u retkim slučajevima postupak može biti neuspešan. To se može dogoditi zbog složenosti strukture kanala ili drugih faktora. U takvim slučajevima, stomatolog će preporučiti dalje lečenje ili moguće vađenje zuba.
Pon - Pet
09:00 - 14:00
Pon - Pet
16:00 - 20:00
Vikend
Dostupni smo za
hitne slučajeve
Popularne usluge
Kontakt
Naš tim posvećenih stomatologa stoji vam na raspolaganju da obezbedi vrhunsku oralnu negu i osmeh koji će vas oduševiti. Popunite formu i rezervišite svoj termin!
*Molimo vas da obavezno unesete svoj broj telefona u formi kako bismo mogli da vas kontaktiramo i potvrdimo vaš zakazani termin.